Revize plynových zařízení

Jak je to s čištěním komínů od plynových spotřebičů?

Spousta lidí si myslí, že se komíny od spotřebičů na plyn nemusí čistit. Velký omyl. Většina komínových vložek je tvořena hliníkovým potrubím starým více než 15 let. Tyto komíny někdy kominíka vůbec neviděly. Hliníkové komínové vložky korodují a začínají se rozpadat. Odpadávající části spolu s nečistotami v komíně mohou ucpat místo, kde je spotřebič napojen do komína kouřovodem.

V kombinaci s nečištěnou karmou nebo kotlem může dojít k obrácení tahu komína a spaliny s vysokým obsahem oxidu uhelnatého se začnou vracet do obytného prostoru. Lidé se pak mohou otrávit třeba při sprchování.

Nebezpečná může být i kuchyňská digestoř v bytě, kde je instalován spotřebič na plynná paliva. Nemá-li spotřebič dostatečný přívod vzduchu a dojde-li i k ucpání komína nečistotami, může digestoř nasát spaliny z kotle do prostoru bytu.

Ke každému spotřebiči musí být zajištěn přívod vzduchu ke spalování. Ve své praxi se často setkávám s umístěním kotle v koupelně, kde jediným místem, kudy může proudit vzduch, je mezera ve dveřích. To je málo. Do prostoru by měl být zajištěn trvalý přívod vzduchu neuzaviratelnou mřížkou. Mřížka může být i v dolní části dveří, nebo postačí dveře trochu podříznout. Některé modernější spotřebiče si vzduch pro hoření odebírají z venkovního prostoru přes kouřovod. V každém případě nezanedbávejte péči o komín ani pokud topíte plynem!

Pozor!! Pokud máte turbo kotle na plyn musí se u nich provádět rovněž povinné roční kontroly. Při kontrole spalinových cest od plynových spotřebičů typu „B“ nejde ani tak o požár způsobený komínem, ale o Váš život, kdy při ucpání komína uniká do prostoru kde je spotřebič umístěn jedovatý CO (oxid uhelnatý).